„Nárůst proti dřívější době je,“ uvedla vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Olomouci Růžena Haliřová. Onemocnění se vyskytuje zejména u dětí. V letošním roce zatím zaznamenali odborníci dva případy. „Šlo o ročníky 2006 a 2007,“ sdělila epidemioložka. Stejně tak v předchozích letech šlo o děti od čtyř let. „V roce 2009 se objevily i ročníky 1995 až 1998,“ uvedla.

Právě v roce 2009 bylo v Česku zaznamenáno nejvíce případů černého kašle za poslední čtyři desítky let. V Olomouckém kraji lékaři evidují 46 případů, a to i u dospělých. „U sedmdesátiletého a šestadevadesá­tiletého pacienta. Souviselo to s nemocným dítětem v rodině,“ informovala epidemioložka Haliřová.

Počty se zvedly i přes provedená předchozí očkování proti tomuto onemocnění, které je bakteriálního původu a šíří se kapénkovou infekcí. Přitom pro děti může být smrtelné. „V Olomouckém kraji tak závažný případ v posledních letech nebyl,“ uvedla epidemioložka.

Doporučené přeočkování

Podle lékařů není situace nijak dramatická. „Případy se objevují, ale že by mi v ordinaci počty narůstaly, to se nedomnívám,“ uvedla olomoucká praktická lékařka pro děti Soňa Procházková. „V poslední době jsem měla dva případy, přičemž v jednom šlo i vážně nemocné dítě, prakticky bez imunity,“ doplnila.

Odborníci poukazují na případy u dospělých, u kterých má černý kašel často atypický průběh a lékař nemocí diagnózu přesně rozpoznat. „Jenže ti mohou nakazit nejmenší děti,“ upozornila Jana Vlčková z očkovacího centra Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL).

Doporučuje proto přeočkování. Zejména u dospívajících a dospělých, a především rodinách, kde očekávají narození novorozence. Nová očkovací látka chrání rovněž proti tetanu a záškrtu. Je určena od 4 let. „Lidé bohužel o této možnosti přeočkování nevědí,“ poznamenala Jana Vlčková.

Cena vakcíny se pohybuje kolem 800 korun. Některé zdravotní pojišťovny nyní přišly s příspěvkem na tuto očkovací látku. „V poslední době lékaři zaznamenávají zvýšený výskyt onemocnění dávivého kašle v populaci bez ohledu na provedená předchozí očkování proti této nemoci. Vzhledem k tomu, že nebezpečí nemoci je poměrně vysoké a následná léčba je značně nákladná, zaměřili jsme se na prevenci vzniku tohoto onemocnění a klientům ve věku od 4 do 15 let přispíváme částkou 200 korun,“ uvedla mluvčí Zdravotní pojišťovny Metal-Aliance Zuzana Brávníková.

„Očkování je vhodnou prevencí nejen proti vlastnímu onemocnění, ale je doporučováno také jako prevence u osob, které se často pohybují v blízkosti malých dětí,“ sdělila.

Příznaky a léčba

Původcem černého kašle je bakterie Bordetella pertussis, jejímž jediným hostitelem je člověk. Přenos nákazy se uskutečňuje kapénkami při mluvení, ale zejména při kašli nebo kýchání. Velké nebezpečí představují pro své okolí osoby v prvním stádiu nemoci, kde se typické příznaky nákazy ještě neprojevují.

Černý kašel je velmi nakažlivý. Po kontaktu s infikovaným jedincem onemocní 80 až 90 procent neočkovaných osob. Nejčastější je výskyt černého kašle mezi 3. až 5. rokem života. Nakažené děti mohou dále infikovat svoje mladší sourozence, včetně kojenců, které nemoc může ohrozit na životě. Nakazit se černým kašlem a onemocnět mohou i dospělí. U nich probíhá černý kašel zpravidla netypicky a často nebývá rozpoznán. Proto představují vedle dětí i dospělí vážný zdroj infekce.

První známky nemoci se objevují za jeden až dva týdny po nákaze. Vypadají podobně jako běžné nachlazení s rýmou, kašlem a chrapotem. Toto první stádium nemoci trvá zhruba 14 dnů. Potom nastupují charakteristické příznaky, které se projevují opakovanými křečovitými záchvaty kašle, spojenými s dýchacími obtížemi. Často až minutu trvající záchvaty končí hvízdavými zvuky při nádechu, způsobenými křečí hrtanu. Po záchvatu často následuje zvracení.

Včas započatá léčba antibiotiky zkrátí dobu, po kterou je infikovaný jedinec nakažlivý a zmírní průběh nemoci. Onemocnění však zcela nezabrání. Léčení trvá asi 14 dní. U těžce nemocných kojenců, kteří nejsou schopni odkašlávat, se provádí odsávání hlenu. Tyto děti musí být pod stálým lékařským dohledem.

Zdroj: www.anamneza.cz