Pokud chcete zůstat i v mrazivých dnech zdraví, je vhodné absolvovat kúru přibližně deseti návštěv solné jeskyně. Odborníci doporučují tři až čtyři návštěvy hned v prvním týdnu ozdravné kúry.

Pobyt v solné jeskyni podporuje léčbu dýchacího ústrojí, pomáhá na chronické rýmy, působí proti neurózám, depresím a prospívá i lidem trpícím lupenkou, nemokvajícími ekzémy nebo akné. Velmi dobré výsledky nabízí lidem s astmatem.

Přednosta z I. kliniky tuberkulózy a respiračních onemocnění Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Jiří Homolka k tomu dodává: „Na svých pacientech s astmatem a se záněty horních a dolních cest dýchacích jsem si ověřil, že po pěti až deseti sezeních v solné jeskyni se jejich stav zlepšil stejně jako po přímořské léčbě.

Příznivý efekt přetrvá asi tři měsíce. Takže ve srovnání s náklady na čtyři zájezdy k moři ročně, které by pacienta spolu s léky dostaly do dobré kondice, je cena sezení zanedbatelná.“

Kamenná a mořská sůl

Účinek solných jeskyní je léčebný i relaxační. Místnost, tedy „solná jeskyně“, ve které se relaxuje, je celá obložena cihlami ze slisované soli. Důležité je, aby stěny nebyly lepené. Podlaha jeskyně (vyhřívaná podlahovým vytápěním) je pokryta hrubou vrstvou krystalické soli. Celá místnost je odizolovaná proti vlhku a vzniká tak hypoalergické a bakterií prosté prostředí.

Jednotlivé díly jsou našroubovány na dřevěnou konstrukci. Barevně nasvícené umělé krápníky, na které je nastříkána sůl, mají pouze dekorativní funkci.

Jsou dva typy jeskyní: z kamenné a mořské soli. Mořská sůl je získávána z oblastí Mrtvého, Černého a Baltského moře. Největší účinek na lidský organismus mají jeskyně, které jsou vybudovány ze solných segmentů z Mrtvého moře (Jordánsko, Izrael). Vytěžená sůl je zpracována technologicky náročným způsobem – lisováním a ohřevem bez použití jakéhokoli pojiva.

Pobyt v solné jeskyni je určen pro všechny věkové skupiny, navštěvovat ji mohou i děti a těhotné ženy. Jako doplněk pro regeneraci používají jeskyně i sportovci. Velmi dobrý vliv má toto prostředí údajně také na hlasivky zpěváků a zpěvaček. Jedna terapie v solné jeskyni trvá většinou 45 minut. Během této doby ležíte na velmi pohodlných lehátkách a relaxujete za doprovodu příjemné hudby a barevného osvětlení.

Teplé i studené barvy léčí

V jeskyních může současně probíhat i léčba světlem. Teplé barevné odstíny žluté, oranžové a červené mají tělo povzbudit a naplnit novou energií. Naproti tomu studené barvy, jako je fialová, světle modrá nebo indigo, zklidňují smysly a zlepšují náladu.

Do jeskyně se doporučuje vzít s sebou oblečení s dlouhým rukávem. Teplota v solné jeskyni se pohybuje okolo 20 až 23 stupňů Celsia. Pokud by vám v solné jeskyni byla zima, pak bývá u každého lehátka teplá deka na přikrytí.

Do solné jeskyně se z hygienických důvodů nevstupuje v botách. Obsluha vám zapůjčí ochranné návleky na obuv.

„Léčivé účinky soli jsou známé celá staletí, dnes se k tomuto zdroji pevného zdraví opět vracíme. Příkladem je léčba, jakou podstupovali pacienti ve 30. letech 19. století v solném dole Wieliczka v Polsku, kde se od roku 1958 už běžně léčilo astma, choroby horních a dolních dýchacích cest a alergická onemocnění,“ popisuje objevy léčivých účinků soli Jiří Homolka.

A doplňuje: „Stejně tak dobře víme, že při léčbě zmíněných chorob a také kožních nemocí je velmi prospěšný pobyt u moře. Některé zdravotní pojišťovny na něj přispívají nebo ho z velké části hradí. Cestu k moři si ovšem ne každý může dovolit víckrát v jednom roce.“ Právě proto se solné jeskyně stávají stále častěji využívanou alternativou.

Komu jeskyně neprospívá

Solná kúra však bohužel neprospívá každému. Regeneraci v jeskyni by se proto měly vyvarovat osoby, které trpí nemocemi, jako je hyperfunkce štítné žlázy, klaustrofobie, akutní zánětlivé stavy a tuberkulóza.

Pobyt není vhodný ani pro osoby trpící některým z nádorových onemocnění.

Podle odborníků sůl v jeskyni pomáhá zejména lidem z velkých měst, kteří denně dýchají znečištěný vzduch. Dýchání soli také povzbuzuje imunitní systém, proto je vhodné navštěvovat léčebné kúry hlavně na podzim a v zimě.

Cena jednoho sezení, které trvá 45 až 60 minut, se pohybuje od 100 do 200 Kč. Nejbližší solnou jeskyni najdete na www.solne-jeskyne.info.

VĚRA MARŠÍKOVÁ